aktualna pogoda:
°C
hPa
deszcz: 0.0 mm
wiatr: km/h
pogoda na 4 dni »

Klapa rozmów związkowców z ZE PAK


środa 09 maj 2012 15:00

Od miesięcy wielu mieszkańców Konina i Turku oraz okolic żyje doniesieniami na temat kolejnych etapów prywatyzacji lokalnych kopalń. Dzień 7 maja był narzuconym terminem wynegocjowania i podpisania umowy społecznej z potencjalnym inwestorem, lecz dyskutujący bynajmniej do porozumienia nie doszli.

Słowem przypomnienia - w dniu 15 marca okazało się, że spośród prywatyzacyjnych ofert dotyczących nabycia po 85% akcji spółek Kopalnia Węgla Brunatnego "Konin" i  "Adamów" najlepszą okazała się przedstawiona przez ZE PAK S.A. Z kolei w dniu 19 kwietnia miało miejsce parafowanie projektu umowy, a do minionego poniedziałku kopalniani związkowcy i potencjalny inwestor powinni uporać się z wypracowaniem tzw. umowy społecznej. W rozmowach uczestniczyło łącznie 8 organizacji, reprezentujących interesy górników – 3 związki z KWB Adamów i 5 z KWB Konin. Jak się jednak okazało, sztuka osiągnięcia konsensusu nie powiodła się.

O przyczyny fiaska negocjacji nasza redakcja zapytała Przewodniczącego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Górników KWB "Adamów" SA. Usłyszeliśmy iż rozmowy zakończyły się faktycznie bez osiągnięcia satysfakcjonujących górników rozwiązań. W czasie dyskusji toczonych w okresie od 24 kwietnia do 7 maja pojawiło się wiele spornych punktów, ale szczególnie palącą kwestią była sprawa gwarancji zatrudnienia dla pracowników prywatyzowanych kopalń.

Jak wskazuje Krzysztof Tarnas, oczekiwania związkowców i stanowisko ZE PAK zdecydowanie się różniły. Potencjalny inwestor proponował – jak mówi Przewodniczący NSZZ Górników KWB "Adamów" SA – gwarancje zatrudnienia na okres 24 miesięcy dla pracowników związanych z wydobyciem węgla i 6 miesięcy dla pozostałych pracowników. Takie rozwiązania były nie do przyjęcia dla związkowców, którzy postulowali potrzebę zapewnienia pracy na okres 5 lat dla całej załogi kopalń.

Tak oto szereg rozmów zakończył się jedynie spisaniem protokołu. Teraz stosowne dokumenty trafią do Ministerstwa Skarbu Państwa. Podpisanie umowy społecznej między związkami zawodowymi a ZE PAK S.A. jest jedynie sprawą fakultatywną, a nie warunkiem koniecznym do przeprowadzenia procesu prywatyzacyjnego.

AW

 
 

Zobacz także:


Strona główna  •   Turek.net.pl •  

Strony portalu Konin.info.pl są monitorowane przez Google Analytics •  Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu oraz plików cookie •  Projekt, realizacja, hosting online24.pl