aktualna pogoda:
°C
hPa
deszcz: 0.0 mm
wiatr: km/h
pogoda na 4 dni »

150. rocznica Powstania Styczniowego na Ziemi Konińskiej


piątek 14 czerwiec 2013 17:00

Mieszkańcy Konina i powiatu konińskiego uczcili 150. rocznicę Powstania Styczniowego. Patriotyczne uroczystości rozpoczęła w niedzielę (9 czerwca) wspólna sesja Rady Miasta Konina i Rady Powiatu Konińskiego. Po mszy św. w licheńskiej bazylice i patriotycznych uroczystościach przed pomnikiem powstańców w Ignacewie, ok. 10 tysięcy osób obejrzało rekonstrukcję bitwy z 1863 r. Wśród widzów byli też potomkowie walczących wtedy żołnierzy.

Niedzielne uroczystości, choć nie kończą tegorocznych wydarzeń upamiętniających Powstanie Styczniowe na Ziemi Konińskiej, stały się swoistym podsumowaniem tych, które od stycznia odbywały się w mieście i powiecie.

Obchody zaplanowane na 9 czerwca (w 150 rocznicę wygranej przez powstańców potyczki pod Ignacewem) zainaugurowała wspólna sesja Rady Miasta Konina i Rady Powiatu Konińskiego w Centrum Wykładowo-Dydaktycznym PWSZ w Koninie. Spotkanie rozpoczęło się od przypomnienia ważnych faktów z działań powstańczych w regionie konińskim. Radni przyjęli przez aklamację uroczyste stanowisko będące wyrazem hołdu samorządowców Ziemi Konińskiej dla bohaterów Powstania Styczniowego.

Niezwykle podniosłym momentem uroczystości była ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych. W imieniu Prezydenta RP – wojewoda wielkopolski Piotr Florek udekorował Złotym Krzyżem Zasługi Lechosława Preusa z Konina, a Srebrnym Krzyżem Zasługi Janinę Bednarską z Sompolna.

Nie zabrakło też podziękowań dla tych, którzy działają na rzecz zachowania wiedzy i pamięci o styczniowej insurekcji w historycznej świadomości społeczności lokalnej
.
W obecności wicemarszałka sejmu Eugeniusza Grzeszczaka, przedstawicieli władz województwa, parlamentarzystów i samorządowców z naszego regionu, odznaki tytułu honorowego „Zasłużony dla powiatu konińskiego” otrzymali: Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym, Szkoła Podstawowa im. gen. Edmunda Taczanowskiego w Biskupicach, Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Grochowach oraz Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Dobrosołowie. Prezydent Miasta Konina - za upowszechnianie idei i przygotowanie obchodów 150. rocznicy powstania styczniowego na Ziemi Konińskiej - uhonorował „Odznaką za zasługi dla Miasta Konina” panią Irenę Tomaszewską oraz wyróżnił  podziękowaniami: Miejską Bibliotekę Publiczną w Koninie, Muzeum Okręgowe w Koninie, Stowarzyszenie Współpracy Polska – Wschód oddział w Koninie, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Koninie oraz Towarzystwo Przyjaciół Konina.

Podczas sesji nagrodzono też 17 uczniów oraz 9 nauczycieli ze szkół regionu konińskiego, którzy brali udział w konkursach związanych ze 150. rocznicą Powstania Styczniowego.

Dopełnieniem uroczystości w auli PWSZ był recital wirtuoza skrzypiec, koninianina - Janusza Wawrowskiego, któremu na fortepianie towarzyszyła japońska pianistka Yuka Satomi.

Po zamknięciu obrad obchody kontynuowane były w bazylice Najświętszej Marii Panny licheńskiej, gdzie mszę św. w intencji Ojczyzny odprawił ordynariusz włocławski bp Wiesław Mering. Z Lichenia uroczystości przeniosły się przed pomnik Powstańców Styczniowych w Ignacewie, gm. Ślesin. Zainaugurował je hymn narodowy, a przybyłych powitali gospodarze: starosta Małgorzata Waszak i burmistrz Ślesina Mariusz Zaborowski.

W miejscu, gdzie 150 lat temu stoczono przegraną bitwę i zwycięską potyczkę z Rosjanami, starosta koniński przypomniała zebranym gościom, że nie tylko sukcesy, ale i porażki niepodległościowe budowały i budują naszą tożsamość narodową. – O wielkości i sile nas Polaków świadczy to, że niepowodzenia nigdy nie pozwalały złamać w nas poczucia narodowości. To wszystko zawdzięczamy pamięci o naszej przeszłości, historii i pielęgnowaniu tradycji, czego cząstką jest dzisiejsza nasza tutaj obecność – mówiła Małgorzata Waszak.

Uroczystości przed pomnikiem odbyły się w asyście honorowej Kompanii 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych w Poznaniu. Ku czci ofiar odmówiono modlitwę ekumeniczną z udziałem przedstawicieli kościołów katolickiego i ewangelickiego oraz wyznania judaistycznego. Bohaterów Powstania uczczono również apelem pamięci i salwą honorową. Patriotyczno – religijną  część obchodów w Ignacewie zakończyło złożenie wieńców i kwiatów przez przedstawicieli władz państwowych i samorządowych.

Finałem dnia była rekonstrukcja bitwy pod Ignacewem przygotowana przez grupy pasjonatów historii z Polski, Białorusi i Litwy. Rekonstruktorzy przenieśli w czasy powstańcze ok. 10 tys. widzów odtwarzając przebieg przegranej bitwy z 8 maja 1863 r. oraz zwycięskiej potyczki rozegranej miesiąc później.

Marta J. Bagrowska
z-ca Naczelnika Wydziału
Obsługi Rady i Zarządu Powiatu

 
 

Zobacz także:


Strona główna  •   Turek.net.pl •  

Strony portalu Konin.info.pl są monitorowane przez Google Analytics •  Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu oraz plików cookie •  Projekt, realizacja, hosting online24.pl